מספר דרכים לסייע לכלב ביישן, מבוהל או חרדתי

  • מספר צפיות צפיות: 6860
  • מספר תגובות תיעוד פידבקים: 0
  • זמן קריאה משוער משך קריאה:טרם פעיל
  • פורסם בתאריך

אם כלביכם ביישן, חרדתי או מבוהל אתם כנראה יודעים עד כמה פעולת הרגעתם יכולה להיות מאתגרת. אתם רוצים להרגיע את כלביכם ולהגן עליו מהעולם, אך באותו הזמן, יודעים שעליו ללמוד כיצד לעמוד על רגליו ולהתמודד עם סובביו וסביבתו. אף אחד לא באמת רוצה בהיסח הדעת להחמיר את פחדיו של כלבו בעזרת ציפייה מתוחה לתגובה פחד בו בדריכות מתמדת. הנה מספר דרכים להתמודדות עם הבעיה

1.

תמיד הילכו בקצב צעדיו של כלביכם. פקחו בזהירות על סימנים של לחץ, בהתאם ביחרו האם להמשיך או לאו.

כלבים מאותתים לנו על מצבם הנפשי בו נמצאים ומביעים לחץ במספר דרכים, ביניהן: ליקוק שפתיים, פיהוק והתרחקות מקרבת אחרים. במידה וכלביכם חרד מדי כאשר הינכם עובדים על הפגת פחדיו, קחו צעד אחורה ותכננו מחדש את תוכניתכם.

2.

הקהיית הרגישות משמע חשיפת כלביכם לדבר שממנו מפחד בהדרגתיות ובשיטתיות.

אם כליבם מפחד ממכונת הכביסה לדוגמה, תוכלו להעניק לכלב חטיף במרחק מה ממכונת הכביסה בזמן פעילותה. עם התחזקות תחושת נוחיותו של הכלב, התקרבו קרוב יותר למכונת הכביסה (בהדרגה). לעולם אל תכריחו בכוח את כליבכם להתעמת עם הגורם, פעולה זו, מלבד שלא תעזור בפתרון הבעיה, תגרום לפחד להתגבר ולאיבוד אמונו של הכלב בכם.

3.

אם לכלביכם יש גורם מרתיע מסוים, ביכולתכם להשתמש בהתניה קלאסית, משמע, הצמידו את גורם הפחד עם הדבר שכלביכם באמת אוהב.

לדוגמה, בהנחה שכלביכם מפחד מאנשים זרים, בכל פעם שזר יחלוף ברחוב ספקו לכלביכם את החטיף האהוב עליו. הרעיון הוא להתנות תגובה רגשית ולהשרות חוויה חיובית כאשר הגורם המרתיע והגורם האהוב נפגשים יחדיו - כך באופן אוטומטי, בהדרגה, הכלב ירגיש טוב יותר במפגש עם אנשים חדשים.

4.

אנשים זרים הם גורם מרתיע נפוץ.

אפשרו לכלביכם לקבל החלטה האם לברך את פני הזר ולא להיפך. אם לכלביכם אין בעיה כאשר זרים ניגשים אליו, בקשו מאנשים זרים לא להגיח אל הכלב בהפתעה או ליטוף פרוע אשר עשוי לגרום ללחץ ולבהלה מצד הכלב. הושטת היד בקו חזהו של הכלב מתפרשת כידידותית יותר ופחות מרתיעה, ליטוף גופו בהדרגה ובעדינות בקצב מתון יחזק את ביטחונו של הכלב.

5.

אם הפחד הוא מינורי, הרגלה עשויה להיות אפקטיבית.

לדוגמה, כלב הנמצא במצב של "תת-חיברות". באופן מתון ועדין כלב אשר חש בחוסר ביטחון יפיק תועלת מחשיפתו למקומות חדשים, מראות, צלילים, חוויות, כלבים ואנשים אחרים. היו בטוחים כי החשיפה מתבצעת בהדרגה וכי הכלב לא נרתע ממנה.

זכויות המאמר שמורות לניקול ווילד (Nicole Wilde).

נוצה אודות המחבר

תגובות למאמר

הגב למאמר: