7 סיבות מדוע לצחצח את שיני כלביכם

  • מספר צפיות צפיות: 7617
  • מספר תגובות תיעוד פידבקים: 1
  • זמן קריאה משוער משך קריאה:טרם פעיל
  • פורסם בתאריך

גריסה, טחינה ולעיסה של עצמות עור גולמי מיובש וחטיפים דנטאליים אחרים יסייעו ללא כל צל של ספק בשפשוף וגירוד אבן השן אצל כלביכם אך אין אלה קרובים, אפילו במעט, ליעילות של צחצוח וניקוי השיניים על בסיס קבוע. לפניכם 7 סיבות מדוע שמירה על היגיינת הפה כה חשובה:

1. כ-80% מהכלבים עד גיל שנתיים לוקים במחלות חניכיים בדרגות שונות. מחלות אלו מוגדרים כדלקות המשפיעות על כל המבנה התומך בשיניים - החניכיים, השורשים, העצמות סביב השורשים או רצועות חניכיים הקושרות את השורשים ללסתות.

2. אותם התהליכים הביולוגיים אשר מתחרשים בפה של בני האדם מתרחשים גם כן בפיו של כלב הבית, דהינו, רובד המורכב מחיידקים רבים ותוצריהם (ביופילם דנטאלי) מכסים את השיניים. כאשר מרבדים אלה נותרים בעודם ללא כל הפרעה למשך 72 שעות, שכבה זו תסתייד (מהמילה הסתיידות) ותהפוך לקשה על פני השן. עם הזמן, מאות שכבות כאלו מצטברות האחת על השנייה ובסופו של דבר מופיעות כחומר חום-צהבהב מלוכלך הנקרא פלאק (רובד השיניים). כאשר אתם רואים את הפלאק חשבו כי מדובר במאות שכבות של חיידקים על שיניי כלביכם.

3. צחצוח על בסיס קבוע מפריע לביופילם הדנטאלי להיערם ובכך מונע או לפחות מצמצם את הצטברות אבן השן. שמירה על הפלאק תחת שליטה משמע שיניים בריאות יותר ולאורך זמן.

4. הפלאק הוא כמו מלט המלא בבקטריות. בקטריות אלה גורמות לדלקת וזיהום בחניכיים, נסיגת חניכיים ולהרס העצם סביב שורשי השן. דלקת חניכיים ופגיעה בעצמות וברצועות משמע איבוד השיניים בגיל מאוחר יותר.

5. החיידקים יכולים להיכנס לזרם הדם דרך דלקות החניכיים ובכך לגרום נזק לכל חלקי הגוף.

גזעי כלבים קטניםלכלבים קטנים נטייה גנטית ללקות במחלות דנטליות. בתמונה (מימין לשמאל): יורקשייר טרייר, פומרניאן וצ'יוואווה.

6. הכלבים שלנו בדרך כלל שלווים ומאופקים ולא יחשפו בפנינו כי שיניהם גורמים להם לכאב. עם זאת הם עשויים לתת לנו רמזים כמו התעלמות ממשחקים, הרמת אפם בזמן ריסוק המזון, הצגת העדפה למזונות רכים ושפשוף פניהם בעצמים בכדי להקל על הכאבים. במידה והכלב סובל מריח רע קיצוני מהפה ועל שיניו מרבדי פלאק מומלץ לפנות לווטרינר לעריכת בדיקה דנטאלית מקיפה.

7. להרבה מאוד מהגזעים הקטנים ישנה נטייה גנטית ללקות במחלות חניכיים. יורקשייר טרייר, פומרניאן, שנאוצר, צ'יוואווה, תחש ואחרים (ניתן לקרוא בדפי גזעי הכלבים השונים) יש נטייה לפתח דלקת חניכיים משמעותית מגיל צעיר. צחצוח יומי מומלץ לכלל הגזעים אך בפרט לגזעים קטנים אלה.

על אף שלא נרחיב עוד אודות שיטות ואופן הצחצוח חשוב לציין כי תכשירי ההיגיינה הדנטאלית של הכלב שונים משל האדם, כך גם אופן הצחצוח. מאמר זה בא לתת דגש על החשיבות של היגיינה דנטאלית גם בפיו של הכלב ומהן ההשלכות הרפואיות בהעדרה. חשוב: מאמר זה לא מחליף ייעוץ וטרינרי מוסמך ומבוסס על המלצות בלבד, במקרה ונתקלת בחלק מהתסמינים המתוארים בדף זה יש להיוועץ עם וטרינר בהקדם האפשרי.

מאמר זה תורגם ממאמרו של ד"ר רוב ספונר.

נוצה אודות המחבר

תגובות למאמר

  1. הגב להודעה זו

    אין תוכן במאמר?

הגב למאמר: