סיאמי
  • שם מלא: סיאמי
  • שם לועזי: Siamese
  • צבע פרווה: אפור, לבן, חום, אדום, קרם
  • אופי ומזג: עקשן, דעתן, פטפטן, אינטליגנטי, אוהב
  • משקל: 3 - 6
  • תוחלת חיים: 12 - 20

סיאמי - מבט חטוף:

החתול הסיאמי הינו גזע יפיפייה המאופיין כאינטליגנט, פטפטן, עקשן ובעל דעה. שמו נגזר מארץ מוצאו - סיאם, הלא היא תאילנד של היום.

חלקנו מכירים את הגזע מסרט האנימציה "היפיפייה והיחפן" שהופק על ידי חברת וולט דיסני, שם חתוליה של הדודה שרה "סי" ו"אם" מגלמים זוג חתולים סיאמיים אינטליגנטים וערמומיים.

גזע זה מוכר בכל התאחדויות וארגוני החתולים ברחבי העולם אם כי תקן הגזע משתנה מאחד לאחר. מבנה גופו של גזע זה דק אך שרירי, רגליו ארוכות ורזות, עיניו כחולות ואילו מרקם פרוותו מגיע במגוון רחב של צבעים (לא כולם מקובלים על כלל ארגוני החתולים השונים).

החתול הסיאמי זקוק למשפחה איתה יוכל לתקשר ולהביע את דעתו בכל עת, הוא זקוק לתשומת לב רבה ובהעדרה עשוי לפתח דפוסי התנהגות מטרידים ומציקים. גזע זה נפלא לגידול בסביבת ילדים, חתולים וכלבים אחרים, הוא מגלה חיבה רבה כלפי סובביו כאשר אלה מטפלים בו באדיבות, בכבוד ובאהבה.

סי ואם - היפיפייה והיחפןבתמונה: סי ואם - החתולים הסיאמיים מתוך הסרטן היפיפייה והיחפן.

טיפוחו של החתול הסיאמי קל ולא דורש זמן רב במיוחד הודות לפרוותו הקצרה. מומלץ לסרקו על בסיס שבועי ולהרגילו כבר מגיל קטן וזאת בכדי לצמצם את כמות נשירת הפרווה ברחבי הבית. צחצוח שיניים ואספקת מוצרים דנטאליים למיניהם מומלצים גם כן בכדי לשמור על שיניו בריאות לאורך השנים גם בגיל מבוגר.

בתנאים האידיאליים ובטיפול מסור תוחלת חייו של החתול הסיאמי הינה ארוכה ונע בין 12-20 שנה.

היסטוריה:

החתול הסיאמי הוכר והיה נפוץ בסיאם, תאילנד של היום, במשך מאות שנים. גזע זה מתואר בכתבי יד עתיקים אך זה לא הוכר באותם ימים במערב עד למאה ה-19 המאוחרת, כאשר הוצגו לראשונה ב"ארמון הבדולח" (או קריסטל פאלאס) בעיר לונדון. לא כולם העריכו את המראה היוצא דופן של החתול הסיאמי אך במהרה הפך הגזע לחיית מחמד אופנתית.

עם המעבר למאה ה-20, ויש הטוענים שמעט לפני, החתול הסיאמי הפך לפופולארי גם ברחבי ארצות הברית. רתרפורד הייז, נשיאה ה-19 של ארצות הברית, ואשתו לוסי היו מראשוני מגדלי החתול הסיאמי בארצות הברית, אותו הזוג קיבל מדיפלומט שהוצב בקונסוליה שבתאילנד.

סיאמיבתמונה: חתול סיאמי. כל הזכויות שמורות למיי פטס ישראל.

תחילה, רק סיאמים בעלי כתמים חומים-שחרחרים הוצגו בתערוכות ותחרויות אך לאחר מכן, עם התפתחותם, גם חתולים סיאמים בעלי כתמים כחולים, שוקולד ואחרים הוצגו. כיום החתול הסיאמי קיים במגוון מרקמים וצבעים, ביניהם מרקם "מנומר".

החתול הסיאמי עצמו נחשב לגזע טבעי, משמע שמרקמם (הכתמים בקצוות גופו) הם תוצר של מוטציה גנטית. גזע זה "תרם את חלקו" ביצירת גזעים רבים נוספים, ביניהם: אוריינטלי, בלינזי, הימלאיה, טונקינזי ואף הוואנה חום.

החתול הסיאמי מוכר על ידי כל התאחדויות וארגוני החתולים ברחבי העולם.

מזג ואישיות:

החתול הסיאמי הינו גזע "פטפטן" עקשן ובעל דעה, לבעליו הוא יבהיר מה הוא חושב בדיוק בעזרת קולות חזקים וצורמים ויצפה לתגובה הולמת ולתשומת לב מהם. החתול הסיאמי מגלה אהבה רבה כלפי בני משפחתו, הם אוהבים להועיל, לסייע, לעקוב ולפקח אחר צעדי בני משפחתו. בעת המנוחה, בין אם על הספה או במיטה, החתול הסיאמי יחפש להיות בחיקכם תמיד.

החתול הסיאמי יוציא אתכם מדעתכם אם אתם מחפשים שקט ופרטיות, מאידך במידה ואתם נהנים מחברתו של בעל חיים איתו תוכלו לדבר למשך כל היום - החתול הסיאמי יהיה החבר האידיאלי עבורכם! היו בטוחים בטרם רכישתו כי יש ברשותכם מספיק זמן לבלות ולעמוד בדרישותיו של חתול חברותי זה. החתול הסיאמי איננו אוהב להישאר לבדו לתקופות ארוכות, לכן, במידה וברוב שעות היום אינכם לצידו מומלץ לשלב עימו עוד חתול סיאמי.

החתול הסיאמי עם ילדים וחיות מחמד אחרות:

בסרטון: סיאמי ובוקסר מדהימים משחקים יחדיו.

החתול הסיאמי הפעיל והחברותי הינו הבחירה האידיאלית עבור משפחה עם ילדים, חתולים וכלבים אחרים. החתול הסיאמי יאהב לשחק עם כלבים וילדים ויהנה מחברתם. גזע זה יכבד ויאהב את בני משפחתו במידה ואלה יטפלו בו באדיבות ובכבוד.

טיפול:

החתול הסיאמי הינו גזע אינטליגנט, מלא חיים, אתלטי אשר אוהב לשחק הרבה, העסיקוהו במשחקים שונים במטרה לספק את האימונים המנטאליים והגופניים הדרושים. מומלץ לא להשאירו ללא כל תעסוקה או כל צורה של אירוח אחרת הוא עשוי לחפש תעסוקה מעניינת ברחבי הבית - החל מכריות עד לגלילי נייר טואלט.

מומלץ לגדל את החתול הסיאמי בתוך הבית ולא מחוצה לו, בין הסיבות: הגנה מפני התפשטות מחלות מחתולים אחרים, הגנה מפני התקפות כלבים, הגנה מפני פגיעת מכוניות ואף מניעת מקרה גניבה.

בחר/י בחתול הסיאמי במידה והינך מחפש אחר חתול עימו ניתן לקיים אינטראקציה רבה. החתול הסיאמי הוא חתול נאמן ואוהב אשר ישתוקק לתשומת לב ויחמיץ פניו במידה וזו איננה. בבית ובסביבה הנכונים, החתול ישגשג לאורך חייו.

טיפוח:

החתול הסיאמי קצר הפרווה הינו גזע שתהליך טיפוחו הינו קל ולא דורש זמן רב. מומלץ לסרק על בסיס שבועי בכדי להסיר את הפרווה המתה ולסלק עודפי שומן בעור. מומלץ לצחצח את שיניו של החתול (אך ורק את החלק החיצוני) לעיתים תכופות ולהרגילו כבר מגיל צעיר, ניתן לספק בנוסף לצחצוח חטיפים דנטאליים לשמירה על היגיינת הפה.

מומלץ להרגיל את החתול הסיאמי לטיפוח כבר מגיל צעיר, טפחוהו בעדינות ובמתינות ולא באגרסיביות.

מאפיינים פיזיולוגיים:

מבנה גוף:

מראהו המקובל כחלק מתקן הגזע של החתול הסיאמי משתנה מארגון לארגון. רוב ארגוני החתולים מכירים בגזע כבעל מבנה גוף דק גזרה אך שרירי, ראש ארוך ובעל צורה משולשת, אוזניו גדולות בדרך כלל, בבסיסן רחבות ו"מתחדדות" בהדרגה עד לקצה האוזן (אוזן משולשת), עיניו בינוניות וצורתן כשקד וצבען כחול.

גופו של החתול הסיאמי לעיתים מתואר כ"צינורי" ונתמך ברגליים ארוכות ורזות כאשר האחוריות ארוכות מאלה הקדמיות, הוא מהלך על כפות רגליים קטנות, עגלגלות ועדינות.

מימדי גוף:

משקל הזכר נע בין 4-6 ק"ג ואילו משקלה של הנקבה נמוך מ-3.5 ק"ג.

פרווה:

פרוותו של החתול הסיאמי הינה קצרה ומגיעה במספר צבעים (שונה בין הארגונים השונים), מרקמו מאופיין בבסיס גוף בהיר יחסית ואילו גפיו ו"קצוות גופו" (אוזניים, פנים, רגליים, זנב) כהים יותר באופן יחסי.

ישנם מרקמים נוספים לפרוותו של החתול הסיאמי המוכרים בארגונים השונים, ביניהם: אפור מנומר (בסיס גופו לבן), אדום (כתום) ואלבינו.

במידה ונמצאה טעות בדף זה, אנא עדכן אותנו בהקדם דרך טופס יצירת קשר (ראה צור קשר או לחץ כאן).