קבליר קינג צ'ארלס ספניאל
 • שם מלא: קבליר קינג צ'ארלס ספניאל
 • שם לועזי: Cavalier King Charles Spaniel
 • ארץ מוצא: בריטניה הגדולה
 • צבע פרווה: לבן, שחור, חום, אדום
 • אופי ומזג: אינטיליגנטי, ידידותי, רגוע, שובב
 • גובה: 30 - 33
 • משקל: 5 - 8
 • תוחלת חיים: 9 - 15

קבליר קינג צ'ארלס ספניאל

מבט חטוף:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל (Cavalier King Charles Spaniel) הינו כלב קטן יפה תואר, ידידותי, שובב, סבלני, אוהב וללא כל צל של ספק הינו מתמודד מוביל לתואר "הגזע המשקשק ביותר בזנבו". למעשה, אחד התכונות שהמגדלים שואפים להשיג היא תכונת השקשוק בזנב התמידית תוך כדי תנועה.

אם תכונת השקשוק בזנב הפלומתי איננה המיסה את ליבכם, בטוח עיניו הגדולות והעגולות ימיסו! עיניו המבריקות והגדולות לצד הבעות פניו המקסימות ישבו את ליבו של חובב בעלי חיים על פני כדור הארץ. בהבעותיו מסוגל הקבליר להפעיל את קסמו ולהשיג את כל מבוקשו, באופן לא מפתיע פינוק לצד חוסר בפעילות גורמים להשמנה בקלות, היו חזקים והציעו טיול או שעת משחק במקום הענקת חטיף נוסף.

הקבליר צועד ברכות ברחבי הבית, תמיד עוקב אחר צעדי בני משפחתו. עם הקבליר בתוך כותלי הבית לעולם לא תהו לבד - באהבה ובהתלהבות יעקוב אחר כל צעד ושעל. עקב חיבורו העצום לבני משפחתו על הקבליר להיות בחיק משפחתו ככל שרק ניתן. גזע זה הינו בן לוויה לגידול בתוך הדירה ולכן לא ישגשג כאשר יוזנח ואת רוב יומו יבלה בגינה.

קבליר קינג צ'ארלס ספניאלבתמונה: קבליר קינג צ'ארלס ספניאל טריקולור..

כשהאילוף והאימונים עומדים על הפרק, הקבליר הינו גזע אינטליגנט ויהא מוכן לנסות כל תרגיל שאותו תבקשו ממנו לבצע. אימון על בסיס חיזוקים חיוביים מבטיחים שתהליך האילוף יעבור חלק וללא כל פיתוח בעיות התנהגותיות שליליות. לקבליר אישיות עדינה כך שאימון בעזרת צעקות והפעלת כוח אינם יעילים וככל הנראה יגרמו לו להחמיץ פניו או לברוח למקום מסתור.

תהליך הטיפוח איננו קשה אך יחסית דורש הרבה השקעה. סירוקו והברשתו על בסיס קבוע כ-3 פעמים בשבוע הינם חיוניים וזאת בכדי למנוע קשרים וסבכים בפרווה הארוכה. יש לגזור את הציפורניים במידה ואלה אינן נשחקות באופן טבעי. מומלץ להרגיל את הגזע לתהליך הטיפוח כבר מגיל צעיר, הרגלה זו תסייע רבות בשיתוף הפעולה בבגרותו גם אצל הווטרינר.

היסטוריה:

בעוד שהקבליר קינג צ'ארלס ספניאל נחשב לגזע חדש יחסית (פותח לפני פחות מ-100 שנים), הטוי ספניאל, ה"אב טיפוס" של הגזע, קיים כבר מאות שנים בהן שימש כבן לוויה למשפחות המלוכה והאצולה.

הקבליר הוא צאצא של אותו הטוי ספניאל שתואר ותועד רבות במאה ה-16, 17 וה-18 בציורים רבים על ידי אמנים מפורסמים לאותן התקופות, ביניהם: ואן דיק וגיינסבורו. לספניאל בציורים אלה היה ראש שטוח, אוזניים מונחות גבוה ואף ארוך.

ספניאלים קטנים אלה היו המועדפים על משפחות האצולה והמלוכה באנגליה. למרי, מלכת הסקוטים היה טוי ספניאל, כך גם לנכדה צ'ארלס הראשון ונינה, צ'ארלס השני אשר העניקו את שמם לגזע. נאמר כי המלך צ'ארלס השני, אשר שלט בין השנים 1660-1685, לעולם לא פסע מבלי לקחת עימו לפחות שניים או שלושה ספניאלים קטנים אלה לצידו. המלך אף ציווה כי כלבי הספניאל יהיו מורשים להסתובב במקומות ציבוריים, כולל את בית הפרלמנט.

ילדי המלך צארלס עם כלבי טוי ספניאלבתמונה: ילדיו שלך המלך צ'ארלס עם כלבי טוי ספניאל, מתוך Cavaliersa.com.

לאחר מותו של המלך צ'ארלס השני, הפופולאריות של הספניאלים של המלך צ'ארלס דעכה, וגזעים חדשים כמו הפאג ופחוסי אף אחרים הפכו לחביבים על בני המלוכה והאצולה. הספניאלים של המלך הוכלאו עם גזעים אלה ולבסוף פיתחו הרבה מאוד מתכונותיהם, אף קצר וראש "כיפתי" לדוגמה.

באחד ממאחזי המלך היה ספניאל שהיה מסוג שהמלך כל כך אהב, וזה היה בארמון בלנהיים, מחוזו של דוכס מרלבורו. שם, זני ספניאל בצבעים אדום ולבן המשיכו להתרבות, זוהי הסיבה בין היתר מדוע כיום לזן בעל הצבעי פרווה אדומה-חומה ולבנה נקרא בלנהיים.

מפני שלגזע לא שורטטו תקנים, הסוג והגודל של הטוי ספניאלים שהוכלאו והורבעו על ידי דוכס מרלבורו השתנו מעת לעת. בכל זאת, באמצע המאה ה-19, מגדלים אנגליים החלו לקיים תערוכות כלבים ובהם לעדן גזעי כלבים שונים. בזמן הזה, הטוי ספניאל היה מקובל כבעל פרצוף שטוח, הלסת התחתונה עולה על זו העליונה, גולגולתו בצורה כיפתית ועיניים עגולות, גדולות ובולטות - הספניאלים של המלך צ'ארלס שתועדו בציורים מהמאות הקודמות כמעט ונכחדו.

בשנות ה-20 של המאה ה-20, אמריקאי ששמו רוזוול אלדרידג' (Roswell Eldridge) החל לחפש באנגליה אחר הטוי ספניאל שתואר באותן התמונות העתיקות. רוזוול חיפש יותר מחמש שנים, בהן בין היתר שכנע את ההתאחדות האנגלית לכלבנות לאפשר לו להציע 25 פאונד סטרלינג בתערוכת Crufts (סכום ענקי לאותה התקופה) לכלב או לכלבה הטובה ביותר מהסוג שנצפו מתקופתו של המלך צ'ארלס השני, פרס זה הוצע במשך חמש שנים.

בשנת 1928, מיס מוסטין ווקר הציגה כלב בשם אנס סון (Ann's Son) ובתמורה קיבלה את הפרס שהוצע - 25 פאונד. רוזוול לא זכה לראות את הפרס, הוא מת כחודש לפני תערוכת Crufts. העניין בגזע זה התעורר לחיים ומועדון הגזע הוקם. השם קבליר קינג צ'ארלס ספניאל נבחר בכדי להבחין בינו לבין הגזע שטוח הפנים קינג צ'ארלס ספניאל (הידוע כטוי טרייר אנגלי בארצות הברית).

אנס סוןבתמונה: אנס סון, הכלב עליו שורטטו תקני הגזע, מתוך Cavaliersa.com.

המועדון קיים את פגישתו הראשונה ביום השני של תערוכת Crufts בשנת 1928 ושרטטו את תקן הגזע, תיאור כתוב כיצד הגזע צריך להראות. אנס סון הוצג כדוגמה לכיצד הגזע אמור להראות, חברי המועדון ליקטו את כל עותקי הציורים והתמונות העתיקים בהם תועדו כלבים מסוג זה. דבר אחד עליו הסכימו כל חברי המועדון מראש כי מההתחלה הקבליר ישאר טבעי ככל שרק ניתן וכי בתערוכות עיצובו לא יתקבל.

התאחדות האנגלית לכלבנות נמנעה מלהכיר בגזע החדש, אך לבסוף, בשנת 1945, לאחר שנים של עבודתם של מגדלים רבים, הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל הוכר כגזע נפרד.

בשנות ה-40 של המאה ה-20, שני זכרי קבליר הובאו לשטחי ארצות הברית מאדמת אנגליה, ההתאחדות לקבליר קינג צ'ארלס ספניאל בארה"ב (CKCSC) הוקמה ב-1954, בתקופה זו היו כ-12 כלבי קבליר קינג צ'ארלס קבליר בלבד ברחבי ארצות הברית.

בשנת 1992 ההתאחדות האמריקאית לכלבנות פנתה להתאחדות לקבליר קינג צ'ארלס בארה"ב בבקשה להוות את ההתאחדות המרכזית לכלבי קבליר קינג צ'ארלס בארצות אלה אך אלה סירבו. חלק מחברי הקבוצה הקימו את ההתאחדות האמריקאית לכלבי קבליר צ'ארלס ספניאל (ACKCSC) ואלה מונו להתאחדות האב המרכזית של הגזע. בשנת 1995 הוכר הגזע באופן רשמי כגזע נפרד בהתאחדות האמריקאית לכלבנות.

מזג ואישיות:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל הינו גזע חברותי במיוחד, הוא להוט להכיר כל אדם אשר נמצא בדרכו ואם זה יציע ליטוף או חיבוק - הרי מחווה טובה זו נהדרת עבורו.

בדומה לכל כלב אחר, אישיותו של הקבליר משתנה מפרט אחד לאחר, מרגוע לשקט עד לפרוע ורעשני. גם הנטייה לנבוח מפרט לפרט ולכן לא תמיד יסייע להתראה והרתעה של אורחים לא רצויים. בעוד שחלקם שקטים, חלקם יודיעו לבעליהם על כל פעילות של השכנים וינבחו בפראיות כאשר זרים מתקרבים.

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל עם ילדים וחיות מחמד אחרות:

הקבליר הינו בן הלוויה האידיאלי לילדים אשר נהנים מלשחק בכדור, ללמד את כלבם טריקים, לבצע פעילויות ספורטיביות או סתם להתכרבל בזמן הקריאה או הצפייה בטלוויזיה. מפאת גודלם הקטן יש להשגיח על כל קיום אינטראקציה ביניהם לבין ילדים קטנים אשר עשויים להסב נזק לכלב בשגגה.

בדומה לכל הכלבים, חשוב מאוד ללמד את הילדים כיצד לקיים אינטראקציה תקינה עם כלבים ותמיד על מבוגר אחראי לפקח את כל קיום אינטראקציה בין ילדים קטנים וכלבים. למדו את ילדיכם לנהוג בכבוד כלפי הכלב, לעולם לא להפתיעו בזמן אכילתו או שינתו, לעולם לא למשוך בזנבו, פניו, אוזניו או כל חלק בגופו אשר עשוי לגרור תגובה תוקפנית מצד הכלב.

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל מסתדר נהדר גם עם כלבים אחרים ואף עשוי להסתדר עם חתולים במידה ונחשף אליהם כבר מגיל צעיר. קבלירים מסוימים אף יסתדרו עם בעלי כנף בשלום בעוד שאחרים ינסו לאכול אותם. חשוב מאוד תמיד להשגיח על כל אינטראקציה בין הקבליר לבין בעלי כנף וחיות מחמד קטנות וזאת מפאת היצר החזק של הגזע לצוד.

טיפול:

מימדיו וטבעו השקט יחסית של הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל הופכות אותו למועמד מעולה לגידול בדירה. הם פעילים במתינות בתוך כותלי הבית וניתן לספק את צרכיהם הפיזיים בפעילות יומית בגינה או בחצר הציבורית.

הליכה מחוץ לכותלי הבית עם רצועה וגינה מגודרת היטב הינם הכרחיים! לקבליר אין "חוכמת רחוב" והוא ירוץ לעבר הכביש במידה ויראה ציפור או כל טרף מעניין אחר. הקבליר יהנה משלושה טיולים ביום בכדי לפרוק אנרגיות ולעשות את צרכיו מחוץ לבית, ניתן לפרוק את האנרגיות גם בגינה הביתית המגודרת.

קבליר קינג צארלס ספניאל שחור וחוםבתמונה: קבליר קינג צ'ארלס ספניאל חום ושחור.

מומלץ להימנע מטיולים ופעילות גופנית בשעות החמות של היום ולעולם אין להשאירו בגינה ללא גישה למקום מוצל ומים טריים וקרים.

בדומה לכלל הגזעים, תהליך סוציאליזציה מוקדם עוד מתקופת הגורות הינו חשוב לעיצוב דמותו ואישיותו של הכלב. מומלץ לחשוף, מוקדם ככל הניתן (בהנחיות הווטרינר) לחשוף את הכלב לסיטואציות, חוויות, מראות, צלילים, אנשים וכלבים אחרים.

טיפוח:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל הינו גזע שדי קל לטפח. יש להבריש ולסרק את הפרווה כשלוש עד ארבע פעמים בשבוע ולקלחו בהתאם לצורך. חשוב מאוד לדעת, רחצת הכלב עם סבון לעיתים קרובות פוגעת בשכבת השומן המגנה על העור ולכן איננה מומלצת לעיתים תכופות.

הפלומות שבאוזניו ורגליו נוטות להסתבך ולכן מומלץ להקפיד לבדוק ולסרק בעדינות אזורים אלה בכדי למנוע קשרים והצטברות לכלוך. מומלץ לנקות את אוזניו של הקבליר בעזרת צמר גפן ספוג בתמיסה ייעודית לניקוי אוזני כלבים בעדינות (אך ורק את האוזן החיצונית ולא התיכונה) וזאת בכדי למנוע הצטברות לכלוך אשר עשויה להוביל לדלקת ולריח רע. במידה והינכם מבחינים בדלקת בחלקה הפנימי של האוזן (האוזן התיכונה) יש להיוועץ בווטרינר מוסמך למתן טיפול רפואי.

הקבליר משיר פרוותו ברמה בינונית-גבוהה. גזע זה לא זקוק לתספורת או למתן טיפוח מיוחד, למעשה, ההעדפה היא להשאיר את הפלומות והפרווה טבעיים כפי שהם. חלק מהאנשים נוטים לקצוץ את הפלומות ברגליים וזאת בכדי לשמור על ניקיון כפות הרגליים.

מומלץ לצחצח את שיניו של הקבליר לפחות כפעמיים בשבוע בכדי למנוע הצטברות אבנית ובקטריות בחלל הפה. צחצוח על בסיס יומי כמובן עדיף ויסייע בין היתר למניעת מחלות חניכיים וריח פה רע. ניתן להשתמש בתכשירים דנטאליים לשמירה על היגיינת הפה בנוסף לצחצוח השיניים.

מומלץ לגזור את הציפורניים של הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל במידה וזה לא שוחק ציפורניו באופן טבעי. במידה וניתן לשמוע את הציפורניים "נוקשות" על הרצפה ניתן להסיק כי הן ארוכות מידי וזקוקות לטיפול. גזירת הציפורניים ללא כל ניסיון עשויים לגרום לדימום ולחוסר שיתוף פעולה מצד הכלב בעתיד, לכן, בהעדר הניסיון המתאים מומלץ להיעזר בשירותיהם של וטרינרים מוסמכים וספרי כלבים מקצועיים.

מומלץ להרגיל את הכלב לתהליך הטיפוח כבר מתקופת הגורות. התעסקו בגופו (אוזניו, פניו, רגליו, זנבו) וטפחוהו לעיתים קרובות, הפכו את חווית הטיפוח לחיובית שבסופה ניתן לפנק את הכלב בחטיף טעים, צעצוע שאוהב או אף סתם מילה טובה.

בעת תהליך הטיפוח חפשו אחר פצעים, פריחות או סימני זיהום כגון אדמומיות, רגישות או דלקת על גבי העור. בדקו היטב את האוזניים, הפה, האף, העיניים ועקבו אחר שינויי התנהגות מצד הכלב. בדיקה פשוטה זו לעיתים קרובות תסייע במניעת סבל רב לכלביכם ולעיתים אף במקרים קיצוניים תצילו ממוות.

תזונה:

כמות המזון המומלצת ליום לקבליר קינג צ'ארלס ספניאל משתנה מפרט לפרט ותלויה בגיל, בגודל, במבנה הגופני, בקצב חילוף החומרים וברמת פעילות, משמע, כמות מזון אשר מתאימה לקבליר אחד לא תתאים בהכרח לאחר ולהפך.

כמות צריכת המזון היומית תלויה גם כן באיכותו וברמת הנעכלות שלו, ככל שהמזון איכותי יותר בדרך כלל כך גם רמת הנעכלות שלו גבוהה יותר. רמת הנעכלות מצביעה על אחוז המזון אשר מתעכל ונספג בגוף ומתבטאת בצואה קטנה יחסית לכמות המזון הנצרך. באותו אופן, מזון בעל רמת נעכלות נמוכה מופרש בכמות גדולה יותר בצואה ואחוז ספיגתו בגוף נמוכה.

על גבי אריזות המזון טבלה הבנויה מגיל הכלב ומשקלו (בעיקר במזון גורים),  לפיכך הוראות היצרן מצביעות על כמות מזון מומלצת לכלבכם.

מאפיינים פיזיולוגיים:

מבנה גוף:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל הינו כלב פרופורציונאלי קטן מימדים. ראשו מעט מעוגל, חרטומו מעט פחוס ואורכו כ-3.8 ס"מ, אפו שחור, עיניו עגולות וגדולות, ממוקמות היטב בארובת העין. אוזניו ארוכות בעלות פלומה, כך גם רגליו, חזהו, רגליו וזנבו.

מימדי גוף:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל נישא לגובה של כ-30-33 ס"מ ומשקלו נע בין 5.4 - 8 ק"ג.

פרווה:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל מעוטר בפרווה בינונית, משיית למגע, ועשויה להיות מעט גלית. בבגרות מלאה לקבליר יש פלומות באזור האוזניים, החזה, הרגליים והזנב.

כלל מופיעיו של הקבלירבתמונה (מימין לשמאל) קבליר קינג צ'ארלס מופע שחור וחום, בלנהיים, רובי וטריקולור.

הקבליר קיים בארבעה מופעים:

 • בלנהיים (Blenheim): מופע זה מאופיין בכתמים בצבע חום - ערמוני על בסיס "רקע" לבן. על הפנים כתמים סימטריים המחולקים באופן שווה ביניהם פרווה לבנה. בקצה הראש כתם חום בצורת בוהן המזוהה עם גזע זה.
 • טריקולור (Tricolour): מופע זה מאופיין בכתמים שחורים על גבי הפרווה הלבנה עם כתמים חומים באזור ארובת העין, באזור הלחיים, בחלקה הפנימי של האוזן, בחלקו התחתי של הזנב ובחלק הפנימי של הרגליים.
 • שחור וחום (Black and Tan): מופע זה מאופיין בפרווה לבנה עליה פזורים כתמים חומים באזורים העיניים, הלחיים, בחלקה הפנימי של האוזן, באזור החזה, הרגליים והחלק התחתון של הזנב.
 • רובי (Ruby): מופע זה מאופיין בפרווה חומה - אדמדמה, ללא כל הימצאות של כתמים לבנים.

הבלנהיים הינו המופע הנפוץ ביותר אם כי שאר המופעים אינם נדירים.

בריאות ותוחלת חיים:

הקבליר קינג צ'ארלס ספניאל בדרך כלל הינו גזע בריא, אשר תוחלת חייו נעה בין 9-15 שנים, אך בדומה לכלל הגזעים גם לגזע זה נטייה ללקות במחלות ופגמים גנטיים. בתור מגדלים פוטנציאליים לגזע עלינו להכיר את הפגמים השונים, גם אם אלה נדירים.

לפניכם רשימה חלקית של המחלות הגנטיות של גזע זה (חלקן שכיחות וחלקן  נדירות):

 • מחלת מסתמי הלב (MVD).
 • סירינגומיאליה (SM).
 • מחלות בדרכי הנשימה.
 • סינדרום עין יבשה.
 • מחלת אגן תורשתית (היפ דיספלזיה).
 • אפילפסיה.

במידה ונמצאה טעות בדף זה, אנא עדכן אותנו בהקדם דרך טופס יצירת קשר (ראה צור קשר או לחץ כאן).