תוכי מוחתם כחיית מחמד - האם עבורי זה מתאים?

  • מספר צפיות צפיות: 6344
  • מספר תגובות תיעוד פידבקים: 0
  • זמן קריאה משוער משך קריאה:טרם פעיל
  • פורסם בתאריך

קבלת הפנים החמה והנלהבת של החבר הצבעוני והססגוני מספקת הרגשה מדהימה לאוהבי בעלי הכנף, אך בטרם השיקול האם להוסיף תוכי למשפחה, מומלץ לוודא כי אנו מוכנים לגדל את התוכי לצד יתרונותיו וחסרונותיו.

תוכים, ציפורי שיר ויונים הם חיות חברותיות ואינטליגנטיות (על אף שחלק עשויים להרים גבה על האינטליגנציה של יונת הסלע הנפוצה). חוכמתם ויצר הלהקה של התוכים אשר הופכים אותם לחיות מחמד אטרקטיביות וכמו כן משקפים גם חלק מהקשיים לשמירתם בריאים ומאושרים.

היתרונות וההנאה הטמונים בגידול תוכים מוחתמים:

בסרטון: איינשטיין (התוכי) המפורסם, מתוך Youtube.

1. אינטליגנציה: התוכים מסוגלים לספור, לזהות מילים וללמוד טריקים, חלקם אף מסוגלים ללמוד לדבר. לאורך זמן רב, אנשים האמינו כי התוכים והזרזירים בסה"כ רק מחקים צלילים אך למעשה הם מסוגלים להרכיב משפטים בהתאם למצב בו נמצאים, ולדבר באופן עקיף תוך שימוש במילים שהם אינם מבינים את משמעותם, בדיוק כפי שאדם מנסה לדבר שפה זרה.

2. חברותיים: רוב התוכים ייהנו מחיבוק עדין, מליטופים וגרודים כמו כן להיות מעורבים במה שאנו עושים. חלק ישמחו לטייל ולזחול על בני משפחתם, לשיר, לרקוד וללמוד טריקים חדשים.

קוניור שמשבתמונה: קוניור שמש.

3. יפיפיים: על כך אין מה להוסיף, את המלל יכולה להחליף תמונה אחת.


החסרונות והאחריות הרבה אשר טמונים בגידול תוכים מוחתמים:

1. משתעממים בקלות: כשכלבים משתעממים הם נוטים לנשוך חפצים ולעשות בלאגן בבית, כאשר מדובר בתוכים המצב מעט שונה. השעמום לעיתים תכופות מדי (כתוצאה מהזנחה וחוסר תשומת לב) מתבטא בין היתר בדיכאון, מריטת נוצות וחיתוך עורו.

2. סיכון לפציעה: כאשר התוכי חש מפוחד הוא עשוי לנשוך. המקור, אשר בנוי "לחפור" בעץ, לפצח גרעינים ואגוזי מלך עלול בקלות לגרום לפציעה של המגדל, חבריו ובני משפחתו. עוצמת הנשיכה, גודל וצורת המקור משתנים בין הסוגים והמינים השונים, אך גם אם זו חלשה חשוב מאוד לדאוג לא להשאיר ילדים לבד עם התוכי בפרט, ובכלל לנסות לא להפתיעו או להפחידו.

3. רעש: סוגים ומינים מסוימים באופן מפתיע (או שלא?) רועשים נורא, גם כאשר הם שמחים ורגועים, זאת יש לקחת בחשבון בין שאר השיקולים.

4. אחריות ומחויבות אישית: בין אם זה חסרון או לא, התוכי המוחתם זקוק לפעילות ואינטראקציה רבה עם מגדלו, זאת בשילוב תוחלת חיים ארוכה יותר משל שאר חיות המחמד על המגדל לגלות אחריות ומחויבות אישית לאורך כל חייו של התוכי.


לסיכום, בטרם אימוץ או רכישה של תוכי בכלל ומוחתם בפרט יש לחקור היטב את כל הפרטים אודות המין המועדף. חקירה וסקירה מעמיקה תאפשר למגדל הפוטנציאלי להכיר טוב יותר ולהכין עצמו להיקף האחריות והטיפול להם זקוק מין התוכי המועדף. חשבו היטב, הבינו והפנימו כי בדומה לכלבים וחתולים גם תוכים זקוקים לטיפול מסור ואוהב תוך קיום אינטראקציה תמידית בכדי לשגשג!

נוצה אודות המחבר

תגובות למאמר

הגב למאמר: